Up next


Başkan Erdoğan'dan Rusya dönüşü SON DAKİKA açıklamaları! M4-M5 karayolu yorumu: Rejim direnemez

2 Views
myhere
0
Published on 09 Mar 2020 / In Other

#sondakika#haber#magazin#haberler
Son dakika haberi... Başkan Recep Tayyip Erdoğan dün Rusya'nın Başkenti Moskova'da Vladimir Putin ile bir araya geldi. Tarihi zirveden ateşkes kararı çıktı. Erdoğan, 6 saatlik yorucu zirvenin ardından Türkiye'ye dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Anlaşmanın detaylarını açıklayan Erdoğan, Rusya ile ilişkilerin dış devletlerce bozulmaya çalıştığını söyledi.

Erdoğan 15 Mart'ta devriyelerin başlayacağı M4-M5 karayolu ile ilgili olarak, "M4 karayolunun kuzeyinde 6 kilometre ve güneyinde 6 kilometre derinliğindeki alanda bir güvenli koridor tesis edilecek. Burada aynı zamanda kendileriyle devriye sistemini de çalıştırmaya başlayacağız. Bu zaten aynı zamanda Türkiye ve Rusya olarak bir dayanışmayı ortaya koyuyor. Rejim bu noktalarda zaten Rusya'dan gelecek herhangi bir talimata karşı çok fazla direnmez" dedi.

Erdoğan, sınır kapılarının kapanmayacağını , "O iş bitti" sözleri ile duyururken, Yunanistan'ın insalık dışı muamelesi nedeniyle, Başbakan Miçotakis ile bir araya gelmeyeceğini söyledi. Erdoğan, "Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov bize "Sofya'da bir toplantı yapalım" dedi. Buna Yunanistan Başbakanı Miçotakis'i de davet etmek istedi. O gün iki tane ölüm vakası vardı. Bu olaydan sonra ben de kendisine dedim ki "Miçotakis'in olduğu yere gelmem ve onunla aynı fotoğraf karesinin içerisine de girmem." O gece çok konuştuk, çok ikna etmeye çalıştılar ve sonra iptal edildi. Zira bu işler bu kadar ucuz değil." ifadelerini kullandı.

Başkan Erdoğan, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un şahsına yönelik ağır hakaretlerine de yanıt verdi, "Partisinin lideri hesabını sormalıdır" dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN FLAŞ AÇIKLAMALAR

İşte Başkan Erdoğan'ın Rusya dönüşü uçakta yaptığı açıklamalardan satırbaşları...

"RUSYA İLE ARAMIZA KARA KEDİ SOKMAYA ÇALIŞANLAR VAR"

Bizim Rusya ile ilişkilerimiz 5 yıldır gayet iyi gidiyordu. Siz de memnundunuz. Türkiye de bundan hem ekonomik hem siyasal anlamda avantaj elde etti. Ne oldu da bu Aralık ayından itibaren Putin birden tavır değiştirdi?

Aslında çok da bir farklılaşma olmadı. Zaman zaman uluslararası ilişkilerde buna benzer gelişmeler, iniş çıkışlar olabiliyor. Rusya ile olan belki de bizim en son düşünebileceğimiz bir konu olabilir bu. Niye derseniz; bizim şu anda Rusya ile olan ikili ilişkilerimiz hiçbir şeye benzemez. Bir taraftan savunma sanayiinde attığımız adımlar, bir taraftan nükleer enerjide attığımız adımlar, bir taraftan Türk Akımı konusunda attığımız adımlar, bir diğer taraftan turizmde attığımız adımlar… Tabi bunların çok çok büyük önemi haiz. İkili ilişkilerimizin geldiği bu noktalarda bir de üçüncü ülkelerde beraber atabileceğimiz adımların planlamasını yaptığımız dönemi yaşıyoruz. Yani onun için de herhalde bir yerden şöyle kara kediler girmiş olabilir.

İsrail olabilir mi?
Yok. O kadar zayıf değil.

"KONTROL NOKTALARIMIZ AYNEN DURACAK"

Kontrol noktalarımız var. Bunların durumu, akıbeti ne olacak?

Malum, toplamda 12 gözlem noktası var. Tabi bu gözlem noktaları bizim için çok çok önemli. 12 gözlem noktasının dışında tabi aşağıda da gözlem önem ifade ediyor. Bu durumların hepsi de aynen şu andaki durum gibi korunacaktır. Şu anda herhangi bir değişiklik söz konusu değil.

"ÇATLAK PATLAK OLURSA KONUYA MÜDAHALE EDERİZ"

Ateşkes çıktı görüşmeden. Fakat uzlaşma olsa bile bir mücadele ve müzakere içeren süreç başladığını görüyoruz. Bu kapsamda İdlib krizi tam olarak bitti diyebilir miyiz?

Az önce bir ifade kullandım. Yani biz şu anda işi o kadar sağlama aldık ki her an Sayın Başkan'la irtibat halinde olacağım. Dışişleri Bakanımız aynı şekilde muhatabıyla, Milli Savunma Bakanımız muhatabıyla, Milli İstihbarat Başkanımız muhatabıyla sık sık görüşmek suretiyle bu ilişkiyi sürekli diri tutacağız. Bir yerde çatlak patlak olduğu anda hemen konuya müdahale edeceğiz. Tabi aramızda her şey yazı ile olmuyor, söz ile olanlar da var. Burada bu kararlılığımızı teyit ettik.

Sayın Putin ile yaptığınız telefon görüşmesinde "Esed ile aradan çekil, rejim ile bizi baş başa bırak" dediğinizi söylemiştiniz. Bugünkü görüşmede bu söylem masaya yatırıldı mı, gündeme geldi mi? Geldiyse, tabi bu görüşmeden olumlu bir sonuç çıktı. Bu tavrınızın bir etkisi oldu mu?

Tabi bu konu tatlıya bağlanınca böyle bir şeyi söylemenin de artık anlamı kalmadı.

"ABD PATRİOT VERİRSE ONU DA ALIRIZ"

Rusya geçmişte hassas konularda verdiği sözleri yerine getirmemiş, taahhütlerini tutmamıştı. Buna benzer bir durum Libya'dan Suriye'ye kadar olan coğrafyada yine Türkiye'nin güvenliğini tehlikeye düşürecek mi? Böyle politikalar sürdürürse Rusya Federasyonu S400 gibi kritik hayati projeler bundan etkilenir mi?

S400 şu anda artık bizim malımız. Bir taraftan S400 ile ilgili eğitim çalışmaları vesaire bunlar devam ediyor. S400'ü büyük oranda teslim almış vaziyetteyiz. Tamamı elimizde. Şu anda tamamı geldi. Nisandan itibaren de artık faal hale gelecek. Ama yine söyleyeyim, dün de söyledim yetkililerine; Amerikalılara "Eğer bize Patriot verirseniz biz sizden de Patriot alırız."

Show more
0 Comments sort Sort By

Up next